Formace desetiletí

Protože sezóna pana Okurky je v plném proudu a nic moc se neděje, rozhodl jsem se zabrouzdat do statistik a vybrat formaci z hráčů, kteří za uplynulých deset let měli na hru Sparty největší (a pokud možno pozitivní) vliv. Vím, jsou to zvláštní porovnávání, ale dle mého názoru pořád lepší než psát spekulace o Jágrovi. Jak by tedy dle mého názoru vypadala ideální formace od sezony 2010/2011 až do sezony 2019/2020?

BRANKÁŘ – Tomáš Pöpperle

I když byl často (a mnohdy oprávněně) kritizován, i díky veletočům ve sparťanském brankovišti byl právě Tomáš Pöpperle největší stálicí v modrém půlkruhu za posledních deset let. Za Spartu v této době odchytal celkem 255 utkání (2010 – 2012, 2013 – 2014, 2015 – 2017) s úspěšností zákroků 92,2% a průměrem obdržených branek 2,15. Zároveň dokázal vychytat 30 čistých kont.

OBRANA – Jan Piskáček – Adam Polášek

Jan Piskáček přišel do Sparty v roce 2013 a postupně si vybudoval pozici defenzivní stálice. Od svého příchodu nastoupil do 262 utkání v rudém dresu. Tento defenzivní obránce sice získal během té doby pouze 76 bodů (21+55), ale v hodnocení plus minus se dostal na velmi dobrou cifru +67.

Adam Polášek si rozložil své působení ve Spartě na dvě období. Nejprve se v roce 2013 vrátil zpoza Atlantiku a působil ve Spartě až do roku 2016. Před minulou sezonou se vrátil a až do ledna působil v dresu nejkrásnějším. Ve 188 zápasech si připsal na obránce velmi slušných 102 bodů (30+72) a jeho hodnocení účasti na ledě se zastavilo na +37.

ÚTOK – Miroslav Forman – Jaroslav Hlinka – Lukáš Pech

Miroslav Forman se vypracoval ve stálici Sparty a jako jediný z mého výběru působil v našem klubu celou dekádu. Poctivý válečník má na kontě již 441 utkání, ve kterých si připsal 220 bodů (79+141). Ve statistice účasti na ledě se dostal na +46 a celkově si připsal úctyhodných 462 trestných minut, což vyplynulo z jeho role buldoka, který neuhne ani za cenu pěstního souboje. Takový Jiří Vašíček by mohl vyprávět…

Legenda, nejproduktivnější hráč a současný sportovní manažer Sparty. To je Jaroslav Hlinka. Legendární sedmnáctka odehrála ve zmiňovaném období za Spartu 343 utkání a to v letech 2010 a 2012 – 2019. V nich si připsal 305 bodů (100+205). Asi by se nikdo nedivil, kdyby jeho dres brzy visel u stropu haly.

Posledním hráčem je Lukáš Pech. Ten přišel, stejně jako Jan Piskáček, do Sparty v roce 2013 a působí v ní dodnes. Ve 396 zápasech si připsal 298 bodů (105+193) ale především výborných 89 plusových bodů v tabulce pravdy. Poslední roky to byl právě Pecháček, který táhnul Spartu skrz špatné časy.

Závěrem chci říct, že jako všechny tyto ankety, je tato silně subjektivní. Chybí zde hráči jako Petr Ton, Filip Novotný, Karel Pilař a další. A troufám si tvrdit, že by deset sparťanů dalo dohromady deset různých formací. Nicméně z vlivu za poslední dekádu mi vykrystalizovala tato sestava. Mějte se fajn, Sparťani!